piątek, 12 lutego 2010

Nowy - miernik inflacji? Najprawdziwszy z wszystkich…

Znalazłem gazetkę pewnego hipermarketu z czerwca 2007r i wtedy wpadł mi do głowy pomysł… na nowy miernik inflacji.

Co jakiś czas w bramie pojawiają mi się gazetki (wam pewnie też) z ofertą handlową hiper i super marketów, odkładając taką gazetkę tylko 1raz w miesiącu mamy nowy interesujący obraz inflacji.

Ceny chleba, ryb, mięsa, wędlin, serów, masła itd.. itp. to, co niezbędne do życia będzie można porównać za rok z obecnymi.

Np. wg mojego przykładu w 2007.r bochenek chleba kosztuje 1,49 zł dziś 2,99zł to daje 50% na 3 lata, Na chłopski rozum Chleb w 2013 będzie kosztować 5,99zł? (Moja przepowiadająca przyszłość kula mówi, że nie) hi hi
Co z 3,5% inflacją jak podaje GUS?

W moim przykładzie jest podany wzrost ceny na określonym towarze 1 bochenku chleba i stąd taka różnica 3,5% – 16,6%, inflacja liczona przez GUS jest bardziej skomplikowana niż moja.

Od dziś, co miesiąc postaram się zbierać po 1 gazetce i za rok na blogu będę mógł porównać, jaka była rzeczywista inflacja w 2010r.

Podzielcie sobie swoją wypłatę przez cenę chleba w waszym sklepie, a za rok zobaczycie o ile mniej lub więcej będziecie chlebów zarabiać.

Co sądzicie o moim mierniku?

2 komentarze:

 1. Nie jest to zupełna nowość w sposobie liczenia inflacji osobistej. Chociaż sposób jej liczenia jest fajny.
  Powiedziałbym tylko że Twoje wydatki to nie tylko jedzenie więc policzyłbym także takie wydatki jak:
  telefon, internet, paliwo(bilet miesięczny), cena za prąd, wodę, gaz. Wtedy będziesz miał własny miarodajny wskaźnik inflacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odnoście inflacji osobistej to prowadzę swój bilans tzn. swoje wydatki i przychody w exelu, mam taką tabelkę i wyliczenia w których prowadzę swoje wydatki od Października 2009r z dokładnością co do grosza ;)
  PS. fajnie będzie jak na emeryturze powiem wnuczkowi że w dniu 19.11.2009r. wydałem 6.99zł na pizze i 2,99zł za orbitki ;))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails

Dotacja bloga

Jeżeli uważasz, że czytanie mojego bloga pomogło Tobie, możesz wesprzeć moją działalność związaną z prowadzeniem bloga, przelewając dowolną sumę, jaką uznasz za stosowną na poniższy numer konta.
Przelewem na eKonto mBank
36114020040000380253739780
Tytuł przelewu - Dotacja
Serdecznie dziękuję za dotacje.
Za pomocą PayPal w szybki i bezpieczny sposób (płacenie bez ujawniania danych karty)