poniedziałek, 4 lutego 2013

Jak sprawdzić profil inwestycyjny w Money Makers
Znalazłem ostatnio sposób na bezpłatne sprawdzenie jakim jestem inwestorem. Sprawdziłem swój profil inwestycyjny w Money Makers. Money Makers to dom maklerski, który próbuje pozyskać klientów m.in. poprzez możliwość darmowego wygenerowania strategii inwestycyjnej.Oferują asset management, czyli można im powierzyć pieniądze w zarządzanie.

Konto w Money Makers

Szukałem w internecie ciekawostek dotyczących produktów inwestycyjnych i przypadkiem trafiłem na blog Money Makers. Kilka tekstów przypadło mi do gustu, dlatego skusiłem się na sprawdzenie jakim jestem inwestorem. Ciekawe teksty to i może wartościowe narzędzie do oceny inwestora. Założyłem konto demo i przeszedłem do tworzenia strategii inwestycyjnej. Zacząłem wypełniać ankietę, która ma 26 pytań! Po co aż tyle myślę, ale odpowiadając na kolejne pytania doszedłem do wniosku, że to rzeczywiście nie jest prosty kalkulator internetowy, ale zaawansowana analiza. Po co inwestuję, jak długo, jak bardzo chcę ryzykować, czy będę chciał korzystać z pieniędzy w trakcie trwania inwestycji itd. Sporo tego, ale na koniec dostałem rekomendację: strategia zrównoważona. Czyli według opisu mógłbym nawet 65% portfela mieć ulokowane w akcje. Reszta musi zachować płynność. Przypuszczam, że taki wynik otrzymałem dlatego, że nie wybierałem zbyt odległego celu i zamierzam czasem wypłacać kasę.
Jak zaakceptowałem strategię, to mogłem sobie zobaczyć jak wyglądają przykładowe dane. Ciekawe jest to, że informacja o sposobie zainwestowania środków jest dość dokładna łącznie z dokładnymi nazwami akcji i obligacji jakie są w portfelu.

Czy warto inwestować w Money Makers?

Sprawdziłem wyniki ich strategii za 2012 rok i wygląda na to, że klienci zarobili. W strategii akcji 18,92%. Porównałem to do wyników funduszy inwestycyjnych. Według Analiz Online średnia dla funduszy akcji polskich za cały 2012 rok wyniosła 17,7%. Oznacza to, że wynik Money Makers jest nieco lepszy. A co z kosztami?

W Money Makers zapłaciłbym opłatę za zarządzanie (w strategii akcji od 1,4% do 2,65% w zależności od wysokości aktywów) oraz opłatę od zysku (w strategii akcji 10% od wypracowanego zysku, nie we wszystkich strategiach ta opłata występuje). Gdybym zainwestował w fundusz akcji, to zapłaciłbym 4% opłaty za zarządzanie, a dodatkowo jeszcze na wstępie zapłaciłbym od 0,75% do 4,5% opłaty dystrybucyjnej w zależności od tego ile zainwestuję.

Podsumowując myślę, że Ci którzy chcą się przyłożyć do dobrego zaplanowania swojej inwestycji mogą uznać narzędzia Money Makers za przydatne. W tym przypadku badanie profilu jest dość szczegółowe i dalekie od psychozabaw oferowanych przez niektóre instytucje. Odnośnie samej inwestycji i strategii drogi czytelniku decyzję musisz podjąć sam, bo nie chcę być posądzony o udzielanie rekomendacji.

15 komentarzy:

 1. Trochę brzmi jak wpis sponsorowany, ale rozumiem, że napisałeś po prostu o swoich doświadczeniach.

  Na pewno temat godny zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wpłaciłem 300zł na podobny fundusz z 3 lata temu, dziś mam około 280 zł :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam!
  Na moim blogu ukazała się pierwsza część wywiadu z Bartoszem Szymą, znanym profesjonalnym inwestorem, autorem bloga lazyshare.blogspot.com.

  Tutaj możesz ją przeczytać: www.lukaszwitosz.pl/2013/03/bartosz-szyma-inwestor-wywiad.html

  Zachęcam do subskrybowania mojego bloga, by nie przegapić drugiej części wywiadu.
  Pozdrawiam, Łukasz

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam!

  Na moim blogu ukazała się DRUGA część wywiadu z Bartoszem Szymą, znanym profesjonalnym inwestorem, autorem bloga lazyshare.blogspot.com.

  LINK DO ARTYKUŁU ----> http://www.lukaszwitosz.pl/2013/03/bartosz-szyma-inwestor-wywiad-2.html

  Gorąco polecam i zachęcam do subskrypcji bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja z money makers korzystałem i polecam również :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny pomysł, ale ja i tak wole pióra wieczne i kartkę i wszystko licze sam bo pewniej

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się być to przydatne rozwiązanie, ale tylko jako dodatek. Głowy Ci to nie zastąpi, o wiele rzeczy w obrębie własnych inwestycji i portfela należy dbać sam. Szukając porównań: to jest jak biznes plan streszczenie działań i celów, a nie rozwiązanie kompletne, rozwiązujące wszystkie problemy. Niemniej jednak warto mieć taki program, chociaż do zapisywania rzeczy, które mogą wypaść z głowy. Plus analizy - dobra sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Proszę was, najłatwiej odwiedzić jakieś biuro brokerskie, tam wam powiedzą wszystko na temat tej organizacji, dokładnie każdy wskaźnik omówią jak przedszkolakowi!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja póki co sceptycznie podchodzę do takich rozwiązań, ale nie ukrywam, że jest to dobre rozwiązanie - może się przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jeszcze nie wiem, zbyt małą wiedzę mam chyba, bo nie jestem przekonany co do takiego sposobu lokowania pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam się z Konstantym Kwasem - dzisiaj wystarczy odwiedzić jedynie biuro brokerskie, żeby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania i podjąć decyzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grzegorz, dla mnie takie rzeczy to czarna magia myślisz, że będą mieli cierpliwość :)?

   Usuń
 12. Może i nie będą mieli cierpliwości, ale nie dadzą tego po sobie tego poznać;-P Tym bardziej powinieneś tam iść, dowiedzieć się czegoś i przy okazji sprawdzić ich zachowanie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Również korzystam z Money Makers. Wpis dobrze oddaje realia!

  OdpowiedzUsuń
 14. Zgadzam się w pełni z opinią w artykule.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails

Dotacja bloga

Jeżeli uważasz, że czytanie mojego bloga pomogło Tobie, możesz wesprzeć moją działalność związaną z prowadzeniem bloga, przelewając dowolną sumę, jaką uznasz za stosowną na poniższy numer konta.
Przelewem na eKonto mBank
36114020040000380253739780
Tytuł przelewu - Dotacja
Serdecznie dziękuję za dotacje.
Za pomocą PayPal w szybki i bezpieczny sposób (płacenie bez ujawniania danych karty)